• 2. Czym jest motywacja wewnętrzna?

  • Więc zaczynamy! Już zakończyłeś/-aś naukę w szkole. Teraz należy zastanowić się co dalej? Czy iść do pracy, a może szkolić czy kształcić się dalej? Bez względu na Twoje dalsze plany, warto odpowiedzieć na pytanie - jak zrobić, żeby chciało się chcieć, kiedy już się nie chce? Aby na nie odpowiedzieć - zacznijmy od omówienia motywacji

     

     

    Czym jest motywacja wewnętrzna? Obejrzyj krótki film, który powstał w ramach projektu „EDUKACJA DLA PRACY" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty (Działanie 3.4 Otwartość systemu edukacji w kontekście uczenia się przez całe życie, Poddziałanie 3.4.2 Upowszechnianie uczenia się przez całe życie -- projekty systemowe), współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

     

     

    Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=iwvWiCpDNks (dostęp 13 czerwca 2019r.)

     

    Z motywacją wewnętrzną mamy do czynienia wtedy, kiedy podejmujemy działanie bez żadnych widocznych zewnętrznych nagród – robimy coś, bo sprawia nam to przyjemność czy też daje okazję do poznawania czegoś nowego, poszerzania wiedzy bądź rozwijania swojego potencjału.

    Ten rodzaj motywacji sprzyja kreatywności. Sprawia też, że łatwiej angażować się w daną aktywność niż w przypadku motywacji zewnętrznej, ponieważ już sama aktywność jest dla nas nagrodą.

    Próbując określić czy dane zachowanie wynika z motywacji wewnętrznej czy zewnętrznej potrzebujesz znaleźć odpowiedź na pytanie po co to robię?

    Jedni jeżdżą na rowerze, ponieważ to lubią (motywacja wewnętrzna), inni zaś dlatego, że lekarz kazał zacząć ćwiczyć (motywacja zewnętrzna).

Skontaktuj się z nami

Antoni Kamiński

604 955 796

603 103 698

fundacja@educare.pl